Porodním sálem krok za krokem

Každá těhulka si tu situaci představuje tisíckrát. Povídá si o ní s kamarádkami, připravuje se na ni v předporodních kurzech. Pak to přijde opravdu: porod začíná. Co vás čeká?

Poprosili jsme staniční sestru Soňu Stejskalovou na porodních sálech Gynekologicko-porodnického oddělení v Chebu, aby s námi prošla cestu od zvonku u příjmu až po zvážení narozeného miminka, aby měly budoucí maminky představu, co se za dveřmi porodních sálů vlastně děje.

ZAZVONĚNÍ
„Když zazvoníte na zvonek u sálu, otevře Vám porodní asistentka, která se hned začne vyptávat, s čím přicházíte. Je pro ni totiž důležité zhodnotit situaci. Může mít na sále další rodičky a musí zvážit, zda má věnovat ještě několik minut jim nebo okamžitě převzít do péče vás. Důležitá je informace o kontrakcích, o odteklé plodové vodě a krvácení.

Naše rada
Nezapomeňte vzít s sebou těhotenský průkaz. Máte v něm zapsaná všechna vyšetření, jsou důležitá pro lékaře! Doprovod by se pro ni musel vrátit. Dál budete potřebovat občanský průkaz, průkaz pojištěnce (kontroluje se, zda je platný), prohlášení o jméně dítěte / formulář z poradny/, kopie oddacího listu / nesezdané páry by měly před porodem uzavřít na matrice dohodu o příjmení potomka, veškeré zprávy z vyšetření během těhotenství / amniocenteza, ultrazvukové vyšetření, vyšetření od jiných odborníků v průběhu těhotenství s doporučením na užívání léků/. Podrobnosti také na Co si napsat a Co s sebou.

Naopak do porodnice nevozte cennosti.

UŽ VCHÁZÍTE
Porodní asistentka vás nechá převléknout do vlastní noční košile nebo ji poskytneme nemocniční.

Naše rada

Vezměte si s sebou vlastní, určitě se v ní budete cítit stokrát příjemněji. Stačí 2 až 3 delší bavlněná trika, můžete si je podle potřeby měnit, rozhodně není vhodný krajkový model. Převlečenou vás porodní asistentka zavede na vyšetřovnu uloží do postele a zapne monitor. To je na naši porodnici jedna z nejdůležitějších a nejčastějších procedur. Takže od první chvíle sledujeme, jak se miminku v bříšku daří. Dále porodní asistentka budoucí maminku vyšetří a začne připravovat k porodu / oholí oblast hráze, klysma se podává jen na požádání, pokud maminka trpí zácpou, nebo dlouho neměla stolici. Během monitorování sepisuje asistentka s rodičkou anamnézu. Po sepsání dokumentace a monitoringu asistentka přivolá lékaře, který maminku vyšetří, případně provede ultrazvukové vyšetření a rozhodne o dalším postupu vedení porodu.

PRVNÍ PŘEDĚL
Na tento verdikt čekají nedočkavě všechny ženy. Kontrakce už je obtěžují, přijely do porodnice s pocitem, že je porod konečně tady! Někdy se skutečně stane, že se zpátky převléknou a tatínek si je odveze domů, protože nález je malý anebo je vše v pořádku. Porod může trvat ještě řadu hodin. Ty ‚šťastnější‘ nebo ty, které mají nějaký důvod, mají podle postupujícího porodu další dvě možnosti.

PŘEDPOKOJ – POKOJ PRVNÍ DOBY PORODNÍ
Při malém nálezu nebo při odteklé plodové vodě jdou na pokoj první doby porodní, kde setrvají do doby, než se porodní cesty otevřou.


Naše rada
Počítejte s touto alternativou a připravte se na ni. Na pokoji první doby porodní má maminka k dispozici porodnický balón, má možnost zaujímat různé úlevové polohy a využívat také sprchu. Během první doby porodní / otevírací doby / se pravidelně sleduje stav maminky i miminka – opakovaně se natáčí CTG záznam / ozvy plodu = srdeční akce novorozence/, mamince se měří tlak a sleduje se vaginální nález.

predporodni pokoj

Naše rada
Řada rodiček se vyprázdní sama ještě před odjezdem do porodnice, když začnou kontrakce, většina je oholená. Zvolte cestu, která je vám příjemnější. Přípravek Yal gel je volně prodejný v lékárnách nebo dle ordinace lékaře (praktický lékař nebo gynekolog) a snadno se aplikuje. S oholením může pomoci partner. V koupelně může maminka využívat balon a sprchu nebo vanu k tišení bolestí při kontrakcích.

BOD ZLOMU

První doba porodní končí v monentě, kdy jsou porodní cesty zcela otevřené a rodička pocítí silný tlak na konečník – nucení na stolici a miminko je dorotováno a vstouplé až na pánevní dno. Vytvoří se porodní kanál a můžete začít tlačit! V tuto chvíli se rodička přesouvá na porodní sál, kde je připravená polohovací postel. U nás se rodí v poloze na zádech / vleže, polosedu/.

porodni sal

Samotný porod začíná a rodička za kontrakce tlačí. Když se miminko porodní, převezme ho novorozenecká sestřička k ošetření. Za několik minut po porodu miminka s porodí placenta. Gynekolog kontroluje porodní cesty a rodidla, zda nedošlo k poranění. Pokud je nutno poranění zašít, šije se v místním znecitlivění.

V dalším období přechází čerstvá maminka na pokojík první doby porodní, kde ještě dvě hodiny odpočívá spolu s miminkem a začíná rooming – in. Novorozenecká sestřička do půl hodiny po porodu začíná přikládat miminko k prsu a začíná seznamovat maminku se všemi důležitými informacemi. Po uplynutí dvou hodin je maminka společně s novorozenečkem převezena na oddělení šestinedělí.

V případě, že byste se k nám ráda podívala i osobně, lze to provézt po předchozí telefonické domluvě se staniční sestrou Soňou Stejskalovou na telefonním čísle uvedeném v kontaktech.


Copyright © MUDr. Silvia Šuba | Developed by Web-co | Všechna práva vyhrazena | XHTML 1.0 Strict | CSS 2.1 | Administrace